Hírek
2024. December 21. 09:02, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Orbán Viktor üdvözölte Románia schengeni csatlakozását
Mi, magyarok már régóta abban voltunk érdekeltek, hogy Románia velünk a schengeni övezetben legyen és velünk együtt élvezze annak az előnyeit.
Ez most megtörtént - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Bukarestben Ion-Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Orbán Viktor felidézte: román kollégájával megállapodtak, hogy közös terv szerint haladnak az európai uniós magyar elnökség során, és célul tűzték ki, hogy a magyar elnökség alatt történjen meg a román csatlakozás a schengeni övezethez.
Ez egy nagyon nehéz feladat volt, hiszen "sokat tárgyaltunk arról, hogy reális-e egyáltalán, hogy ez ebben az évben megtörténjen, hiszen 13 éve nem történt meg" - fogalmazott, hozzátéve: megtörténhetett volna 13 évvel ezelőtt is, de azóta nem történt meg.
A magyar miniszterelnök rámutatott: olyan politikai akciót kellett végrehajtaniuk, amely "ezt a 13 éves szakaszt hirtelen egy sikertelenségből átvitte a sikerességbe".
Orbán Viktor elmondta, hogy készítettek egy munkatervet, azonosították, hogy melyek azok az országok, amelyek ellenzik a bővítést, majd együttműködve meggyőzték őket a történelmi lehetőségről.
Kevesen gondolták volna, hogy pont a magyar elnökség alatt megvalósítható a román csatlakozás, "ami nagyon erősen mutatja, hogy a két országnak van egy történelmi sorsközössége, és mindketten tudjuk, hogy az egyik ország sikere önmagában kevés, a szomszéd sikere is kell ahhoz, hogy maga is sikeres legyen"
- fűzte hozzá.
A magyar kormányfő beszélt arról is, hogy "amikor az osztrák-magyar határnál a sorompókat fölemeltük, aztán később a szlovák-magyar határnál, aztán a szlovén-magyar határnál, és legutóbb pedig a horvát-magyar határnál", akkor nemcsak a gazdaság lendült neki, hanem az adott térségben megváltozott az életnek a minősége, a többlete, a szerkezete.
Úgy vélte, ma még nem lehet pontosan felmérni, hogy a határ menti régiókban lakó román és magyar emberek számára milyen nagy jelentősége van ennek a változásnak.
Orbán Viktor kiemelte: ma 12 közúti határátkelőhely van Románia és Magyarország között, január 1-től ennek a száma huszonkettőre nő, mert eddig csak részlegesen lehetett azokat használni, mostantól viszont szabadon használhatók lesznek.
Megjegyezte: amikor a határmenti településen élők át akartak menni a szomszédos településre, akkor eddig átlagban 37 kilométert kellett megtenniük, most ez meg fog feleződni, mintegy 20 kilométerre megy le.
A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy "itt a lehetőség, hogy egy új korszak kezdődjön a két ország kapcsolatában, ennek most megvannak a bizalmi alapjai, hiszen van egy közös sikerünk".
Utalva román kollégája szavaira, miszerint Magyarország fontos ország Románia számára gazdasági szempontból, leszögezte, hogy energiabiztonság szempontjából Románia rendkívül fontos Magyarország számára.
"A tavalyi évben Románián keresztül tudtunk vásárolni 1,75 milliárd köbméter gázt" - mutatott rá a magyar kormányfő.
Jelezte, hogy Románia egy megbízható tranzitország a nukleáris fűtőanyagok átszállítása tekintetében is, és minél inkább megbénul az Ukrajnán keresztül működő energetikai együttműködés, annál inkább fontossá válik Magyarország számára a Romániával való együttműködés.
Ion-Marcel Ciolacu emlékeztetett arra, hogy majdnem egy hónappal ezelőtt együtt éltek meg egy történelmi pillanatot Budapesten, hiszen Románia teljes jogú tagja lett a schengeni övezetnek.
"Ezt a sikert és népeink barátságát ünnepeljük", amelyben Orbán Viktornak döntő szerepe volt, hiszen ez nem vált volna lehetővé, amennyiben nem Magyarország tölti be az EU Tanácsának soros elnöki tisztét
- tette hozzá.
A román kormányfő szerint a schengeni övezethez való kapcsolódásuk kétszázalékos GDP-növekedést jelent Románia számára, s mindez a növekedés minden bizonnyal Magyarországon is tükröződik majd, hiszen "az lesz a kapu, amelyen keresztül a román termékek eljutnak Európába".
Ion-Marcel Ciolacu közölte, hogy több témában tárgyaltak, mert nagy projektekben szeretnének együttműködni. Magyarország az egyik legfontosabb gazdasági, kereskedelmi partnere Romániának, viszont új lehetőséget kell létrehozniuk annak érdekében, hogy a befektetéseket és a gazdasági kölcsönhatásokat növelni tudják - mondta.
A román miniszterelnök megemlítette, hogy Orbán Viktorral a két ország gazdasági versenyképességének növeléséről, infrastrukturális projektekről, regionális biztonsági kérdésekről, továbbá a transzatlanti kapcsolatok jövőjéről is egyeztettek.
A román kormányfő a bukaresti kormányalakítási tárgyalásokra utalva megjegyezte: a hangzavarban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RDMSZ) és Kelemen Hunor szövetségi elnök képviseli az egyensúlyt. Hozzátette: biztos benne, hogy a továbbiakban is kiválóan együtt fognak működni az RMDSZ-szel, amelynek politikusai mindig hozzáértő, korrekt partnernek a bukaresti kormányzásban.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 24. 10:36, kedd | Belföld
A nemzetgazdasági miniszter 35 ezerre csökkenti a vendégmunkás-kvóta maximumát
A magyar munkaerő az első, a nemzetgazdasági miniszter 35 ezerre csökkenti a vendégmunkás-kvóta maximumát - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.
2024. December 24. 10:36, kedd | Belföld
Meteorológia: az erős, viharos szél miatt veszélyben lehetnek a szabadtéren elhelyezett karácsonyfák és díszítőelemek
Sokfelé erős, a Dunántúlon és az északi országrészben viharos lesz az északias szél kedden; elsősorban azokban a térségekben veszélyben lehetnek a szabadtéren elhelyezett karácsonyfák és díszítőelemek
2024. December 24. 10:34, kedd | Belföld
Orbán Viktor: visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink
A háború három éve után Magyarország 2025-ben repülőrajttal fog indulni, a háborús politika helyett a békeévek politikája tér vissza, az országnak pedig ismét nagy gazdasági sikerei lesznek
2024. December 23. 06:00, hétfő | Belföld
A hét elején még többfelé várható csapadék, de karácsonykor már derült idő várható
A hét elején még többfelé várható hó, havas eső, eső, majd karácsony első napján már kiderül az ég, és a következő napokban jobbára napos időre kell készülni 2-8 Celsius-fok közötti csúcshőmérséklettel.