Hírek
2020. Február 17. 17:02, hétfő |
Külföld
Forrás: mti
Az unió nem egységes a földközi-tengeri járőrmisszió folytatásának kérdésében
Az Európai Unió nem egységes a Földközi-tengeren indított Sophia művelet folytatását illetőleg
- jelentette ki Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Brüsszelben, a tagországok külügyminisztereinek tanácskozásra érkezve. Szerinte több tagállam ellenzi a missziót, mert attól tart, hogy az fokozza a Líbiából az Európai Unióba tartó migrációt.
"Több tagállam úgy gondolja, hogy jobban meg kell vizsgálni a hadműveletet ebből a szempontból" - fogalmazott Borrell a migrációs veszélyre utalva. Hozzátette: "ahogy néztem az adatokat, nem vagyok meggyőződve erről. Többen azonban így vélekednek."
A főképviselő kételkedését fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy az EU politikai előrelépést tudna elérni ebben a hónapban Líbiában, a nemzetközi felszólítások és a fegyverembargó ellenére. Jelezte viszont, hogy a biztonsági helyzet az országban "nagyon-nagyon rossz".
Hétfői nyilatkozata szerint Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter is azon a véleményen van, hogy súlyos problémát jelent az egyetértés hiánya a Sophia művelet kérdésében.
"Ellenőrzés nélkül a berlini folyamat nem ér sokat" - jelentette ki, a januárban Berlinben megrendezett nemzetközi Líbia-konferenciára utalva. A német fővárosban a viszály által leginkább érintett országok ígéretet tettek arra, hogy betartják az ENSZ által elrendelt fegyverembargót, és nem avatkoznak bele a jövőben Líbia belügyeibe.
Az EU-nak humanitárius kötelessége mindent megtenni ezért. Úgy gondolom végül mégiscsak lesz megállapodás ebben a kérdésben" - mondta Asselborn.
Heiko Maas német külügyminiszter hétfőn Brüsszelben azt hangsúlyozta, hogy "azoknak, akik a migrációs áradattól félnek, rá kell jönniük, hogy ezt nem a hadművelet, hanem a líbiai állam instabilitása okozza".
"A líbiai kérdés nem csak a migránsokról szól, hanem egész Európa biztonságáról" - nyomatékosította.
A Sophia missziót 2015-ben indították el az EU tagállamai, az Észak-Afrikából az EU-ba irányuló embercsempészet visszaszorítására. Tavaly márciusában az unió - már az egyetértés hiánya miatt - felfüggesztette az embercsempész-hálózatok felderítését végző hajók járőrözését. A művelet így a légi támogatásra, a líbiai parti őrség kiképzésére és a Líbiával szembeni fegyverembargó betartásának ellenőrzésére korlátozódik.
A egyik ellenző, Sebastian Kurz osztrák kancellár szerint a hadművelet a líbiai partoknál tevékenykedő emberkereskedők javát szolgálta, és segítette az unióba irányuló migrációt - derül ki friss sajtójelentésekből.
Líbia Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatását követően süllyedt mély káoszba, az ország gyakorlatilag két részre szakadt. Az ország keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar tábornok 2019 áprilisa óta folytat offenzívát Tripoli, a nemzetközileg elismert, Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök vezette nemzeti egységkormány székhelye ellen. Az ENSZ adati szerint az összetűzésekben több mint ezer ember halt meg.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 01. 07:53, péntek | Külföld
Zelenszkij: Kijev és Budapest kétoldalú dokumentum előkészítésén dolgozik, amely Ukrajna NATO-csatlakozását is érinti
2024. November 01. 07:45, péntek | Külföld
Spanyolországban nagy erőkkel kutatnak az áradásokban eltűntek után
Spanyolországban nagy erőkkel folytatódott csütörtökön a kutatás az özönvízszerű esőzések okozta áradásokban eltűnt emberek után, a hatóságok legfrissebb tájékoztatása szerint a természeti csapás már 158 ember életét követelte
2024. Október 31. 08:00, csütörtök | Külföld
Kimagasló a részvétel az amerikai elnökválasztáson a korai szavazáson
Megközelítette az 54 milliót a korai szavazásban részt vevő választók száma az Egyesült Államok elnökválasztásán.
2024. Október 30. 07:49, szerda | Külföld
Orbán Viktor szerint a georgiaiak úgy döntöttek, hogy nem lesz országukból második Ukrajna
Orbán Viktor köszönetét fejezte ki, hogy a georgiaiak nem engedték, hogy országukból egy második Ukrajna legyen.