Városlista
2024. december 26, csütörtök - KARÁCSONY

Hírek

2016. Július 09. 05:30, szombat | Belföld
Forrás: mti

Átlagon felüli gabonatermés várható az idén

Átlagon felüli gabonatermés várható az idén

A földművelésügyi miniszter szerint a várakozáson és az átlagon felüli gabonatermésre lehet számítani országosan az idén.

A mintegy egymillió hektáron vetett őszi búza huszonöt százalékát már betakarították, a termésátlag 5,5 tonna hektáronként - ismertette Fazekas Sándor a legfrissebb aratási eredményeket pénteken a Debreceni Egyetem Agrárkutató Intézetek és Tangazdaság Karcagi Kutatóintézeténél tett látogatásakor.

A miniszter az intézethez tartozó földterületen tartott határszemlén elmondta: az ország kenyérgabona- és takarmányszükséglete biztosított, emellett exportra, valamint vetőmagnak is jut elég búza. Megjegyezte: a magyar búza a világ egyik legjobb minőségű gabonája.

Fazekas Sándor arról is beszélt, hogy világpiaci okok miatt a gabonaárak nyomottak, de a gazdák azáltal, hogy el tudják raktározni a terményt, kedvezőbb árakra számíthatnak az év hátralevő részében.

Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint az őszi árpa aratása előrehaladott állapotban van, a 269 ezer hektáros termőterület több mint háromnegyedéről már betakarították. A termésátlag 5,3 tonna hektáronként, de területenként nagy szórást mutat. A legmagasabb továbbra is Tolna megyében, ahol 6,8 tonna a hektáronkénti termésátlag. Országosan várhatóan 1,3 millió tonna őszi árpa kerül a magtárakba.

A repce idei évi vetésterülete 254 ezer hektár, amelynek 32 százalékát már betakarították. Az országos termésátlag hektáronként 3 tonna, a korábbiakhoz képest enyhén nőtt. A becslések alapján az idén mintegy 650 ezer tonna lesz a repcetermés.

A magborsó vetésterülete 14 ezer 900 hektár, amelynek 33 százalékát már betakarították. A korábbi becsült átlaghoz képest nőtt az országos termésátlag, jelenleg hektáronként 2,7 tonna.

Czimbalmos Róbert, a Debreceni Egyetem Agrárkutató Intézetek és Tangazdaság Karcagi Kutatóintézetének igazgatóhelyettese a miniszteri látogatás során az MTI-nek elmondta: a karcagi kutatóintézet területén nemesített magyar búzafajtákat aratnak, amelyek a pénteki határszemle tapasztalatai szerint kiválóan alkalmazkodnak az Alföld, ezen belül is a Nagykunság időjárási és talajviszonyaihoz, így elérik, sőt képesek akár meghaladni a hektáronkénti 7 tonnás termésmennyiséget.

Zsembeli József, a karcagi kutatóintézet igazgatója elmondta: az őszi árpát learatták, az átlagtermés hektáronként 6 tonna fölötti, de egyes fajták, területek hektáronként 7 tonna termésmennyiséget produkáltak. A búza esetében hasonlóan jó terméseredményre számítanak - jegyezte meg. Megjegyezte: nem teljesen nagyüzemi parcellákról van szó, hanem kutatóintézetként félüzemi és kísérleti parcellákról is.

Címkék: gabonat, termés

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 25. 12:24, szerda | Belföld

Karácsony - Erdő Péter: életünk az Istennel való találkozás felé tart

Az ember és az emberiség élete is az Istennel való találkozás felé tart - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek karácsony éjszaka Budapesten.

2024. December 24. 10:36, kedd | Belföld

A nemzetgazdasági miniszter 35 ezerre csökkenti a vendégmunkás-kvóta maximumát

A magyar munkaerő az első, a nemzetgazdasági miniszter 35 ezerre csökkenti a vendégmunkás-kvóta maximumát - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.

2024. December 24. 10:36, kedd | Belföld

Meteorológia: az erős, viharos szél miatt veszélyben lehetnek a szabadtéren elhelyezett karácsonyfák és díszítőelemek

Sokfelé erős, a Dunántúlon és az északi országrészben viharos lesz az északias szél kedden; elsősorban azokban a térségekben veszélyben lehetnek a szabadtéren elhelyezett karácsonyfák és díszítőelemek

2024. December 24. 10:34, kedd | Belföld

Orbán Viktor: visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink

A háború három éve után Magyarország 2025-ben repülőrajttal fog indulni, a háborús politika helyett a békeévek politikája tér vissza, az országnak pedig ismét nagy gazdasági sikerei lesznek